« Ožujak 2024 »

Međunarodni dan žena
Autor: Gordana Pek, 8. 3. 2017.

Međunarodni dan žena nastao je kao simbol borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.

Osmog dana ožujka 1857. godine u New Yorku su u štrajk stupile radnice tvornice tekstila, zahtijevajući bolje uvjete rada za žene. Istog dana na istom mjestu, ali 51 godinu kasnije, ponovo je došlo do štrajka žena. Radnice su najprije bile zatvorene u tvornici iz koje nisu mogle izaći, a potom je izbio požar, prilikom čega je 129 žena izgubilo živote.

U znak sjećanja na ovaj događaj, godinu dana kasnije u New Yorku je po prvi put obilježen 8. mart, Dan žena.

Prosvjedi su se nastavili sljedećih godina, od kojih je najpoznatiji bio 1908., kada je 15.000 žena stupalo kroz New York tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa.

Dan žena proglašen je na Drugoj međunarodnoj konferencija žena socijalista 8. ožujka 1910. u Kopenhagenu. Sljedeće je godine Međunarodni dan žena obilježilo preko milijun ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj. Godine 1912. žene u Francuskoj zatražile su pravo glasa, u koje spada i pravo da budu izabrane, a potom i žene u Nizozemskoj, Švedskoj i godinu dana kasnije u Rusiji. 8. ožujka 1916. Ruskinje zaposlene u tekstilnoj industriji stupile su po ugledu na Amerikanke u štrajk koji je kasnije doveo do izbijanja februarske revolucije u Rusiji.

U Njemačkoj je 1918. godine po prvi put uvedeno pravo žena da glasuju, ali i da budu izabrane. To je bio prvi veliki uspjeh pokreta žena u ovoj zemlji.

Na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena u Moskvi 1921. odlučeno je da se 8. ožujak u cijelom svijetu proglasi Međunarodnim danom žena.