« Ožujak 2024 »

2. veljače - Međunarodni dan zaštite močvara
Autor: Gordana Pek, 2. 2. 2018.

2. veljače - Međunarodni dan zaštite močvara

Još donedavno na močvarna područja gledalo se kao na beskorisne površine ili na mjesta koja propadaju iako su zapravo puna života. To su veoma vrijedni prostori, prostori iznimne bioraznolikosti, čije se površine svakim danom smanjuju zbog gospodarskih zahvata u prirodi ili zbog širenja pustinja, a životinje bivaju ugrožene. Zato ih je nužno zaštiti kako bi se očuvao živi svijet u njima.

Kao jednu od aktivnosti u sklopu provedbe projekta "Srcem i znanjem za Afriku" ove smo godine istaknuli vrijednosti i ljepote dviju afričkih močvara,  močvare Okavango i Bangweulu, postavivši dva panoa. U postavljanju panoa u matičnoj i područnoj školi sudjelovali su mali ekolozi i učenici dodatne nastave geografije.

Močvara Okavango nalazi se državi Bocvani i nastaje godišnjim plavljenjem unutrašnje delte rijeke Okavango. Močvara Bangweulu nalazi se na sjeveru Zambije i važno je ornitološko područje. Za vrijeme poplava ova močvarna područje predstavljaju žilu kucavicu životinjskom svijetu. Tada postaju mjesta velikog okupljanja životinja poput žirafa, gnuova, lavova i antilopa.

Brankica Murk,  Ana Bačić i Josipa Dobrenić