« Ožujak 2024 »

Svjetski dan mentalnog zdravlja u sklopu eTwinning projekta "Me, Myself & I"#worldmentalhealthday
Autor: Emilija Šmit Polić, 10. 10. 2020.

U 1. a razredu MŠ Šećerana obilježili smo u sklopu eTwinning projekta "Me, Myself & I" Svjetski dan mentalnog zdravlja koji se obilježava 10.10. Radionicu smo započeli prepoznavanjem osjećaja te razgovorom kada su se oni tako osjećali. Naučili smo vježbu razbijanja papira ili folije kako bi izbacili ljutnju iz sebe. Zatim smo poslušali priču Mala šalica. Priča je to, koja svojim sretnim završetkom, ulijeva povjerenje da će na mjestu neke naše nesavršenosti jednog dana zasjati zlatni ukras. Potom smo odradili tjelovježu, jer se vodimo poslovicom
U ZDRAVOM TIJELU, ZDRAV DUH! Na kraju smo se opustili uz vježbu opuštanja Zlatna prašina. Učenici su dobili potvrde o sudjelovanju jer su bili jako otvoreni i suradljivi.
Učiteljica Ivona Kreko
Učenici 2. i 3. razreda PRO Baranjsko Petrovo Selo od početka nastavne godine razmišljaju svojim o emocijama i kako oni mogu sami sebi pomoći da bi se bolje osjećali. Danas su naučili i neke vježbice disanja koje će rado primijeniti i dalje kada se budu loše osjećali. Na početku radionice svaki je učenik napisao svoje ime u balončić kako se osjeća. Bilo je i nekoliko učenika koji su se loše osjećali jer su dobili loše ocjene pa smo željeli vidjeti kako će radionica djelovati i na njihovo raspoloženje. Zatim smo se opustili uz vođenu meditaciju za djecu Čarobni balon - https://youtu.be/UcWzLjhzhM4 . Nakon meditacije, učenici koji su se loše osjećali ispričali su kako se sada bolje osjećaju i kako im je to odličan osjećaj osjetiti takvu promjenu, a i ostali učenici rekli su da se sada osjećaju još više opuštenima, a da to nisu prije primjećivali. Nakon toga, učenici su naučili vježbe disanja kroz koje mogu otpustiti loše emocije - https://youtu.be/NEynap6ITqg. Sljedeća aktivnost bila je kviz, a u kvizu je bilo potrebno prepoznati osjećaje koji su opisani kroz kratku priču. Sljedeća aktivnost bila je nacrtati svoj portret i kako se sada osjećaju. Ideja je preuzeta iz projekta, ali je prilagođena učenicima. Svi učenici su nacrtali sretna lica i nasmiješena lica. Za kraj radionice svaki učenik je dobio žuti papirić na koji je trebao napisati rečenicu koju bi voljeli da im netko drugi kaže. Na kraju radionice zaključili smo da su emocije dio nas i da je važno pokazati kako se osjećamo te da se svi moramo truditi pozitivno razmišljati kako bi se bolje osjećali jer dok brinemo o sebi, brinemo i o drugima.
Učiteljica Ina Gorup
U područnoj školi Baranjsko Petrovo Selo obilježili smo #worldmentalhealthday s dvije aktivnosti, prva je izrada radova u WordArt aplikaciji sa učenicima osmih razreda na engleskom jeziku, te sa petim razredima razgovor uz plakate na temu mentalnog zdravlja na hrvatskom i engleskom jeziku i crtanje sebe u aktivnosti koja ih najviše opušta i odmara. Učenici su sve aktivnosti rado prihvatili i o njima slobodno pričali.
Učiteljica Nikolina Janc