« Ožujak 2024 »

MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA
Autor: Gordana Pek, 26. 1. 2017.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se 27. siječnja, na dan kada su 1945. godine vojnici Crvene armije oslobodili Auschwitz, najveći koncentracijski logor nacističke Njemačke.

MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

Zapovjednik SS-a Heinrich Himmler,1940. godine naredio je gradnju logora u Auschwitzu u Poljskoj. Na mjesto zapovjednika došao je Rudolf Hoess, kojeg su poslije rata poljske vlasti osudile na smrt zbog ubojstva milijuna ljudi i objesile ga upravo u Auschwitzu 1947. godine.

Procjenjuje se da je broj ubijenih Židova bio između pet i šest milijuna, a samo je u Auschwitzu ubijeno oko milijun ljudi. Kada su vojnici Crvene armije oslobodili logor, pronašli su oko 7.000 preživjelih, koliko ih je ostalo u logoru nakon što ih je oko 60.000 natjerano na "marš smrti" prema drugim koncentracijskim logorima, nekoliko dana prije dolaska Sovjeta.

MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA
Autor: Gordana Pek, 26. 1. 2017.