1. prosinca – SVJETSKI DAN BORBE PROTIV AIDS-a
Autor: Gordana Pek, 1. 12. 2017.

1. prosinca – SVJETSKI DAN BORBE PROTIV AIDS-a

Inicijativom Svjetske zdravstvene organizacije od 1988. godine 1. prosinca obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Borba protiv AIDS-a ujedno je i borba protiv diskriminacije i borba za ljudska prava jer su oboljeli stigmatizirani i izopćeni iz društvenih zajednica. Međunarodni simbol svjesnosti i podrške borbi protiv AIDS-a je crvena vrpca.

Na taj dan usmjerava se pažnja svih stanovnika Zemlje prema AIDS-u kao vodećoj globalnoj prijetnji. Kroz različite kampanje i programe nastoji se informirati što veći broj ljudi te prevenirati potencijalno širenje zaraze kao i omogućiti veću dostupnost liječenja i uključivanje oboljelih u svakodnevne društvene aktivnosti.

Već pomalo tradicionalno i ove smo godine obilježili ovaj važan datum u našoj školi prigodnim panoima, u matičnoj školi i u područnoj školi Baranjsko Petrovo Selo. Sadržaj panoa imao je za cilj upoznati učenike s pojmom SIDA ili AIDS, obilježjima uzročnika bolesti-virusom HIV-a, načinima zaraze te načinima na koje se ne možemo zaraziti.

Osobita pozornost posvećena je stanju u Africi koje je važan dio projekta „Srcem i znanjem za Afriku“. Koliko je stanje teško upućuju brojčani podatci kao i grafički prilozi. Od svih problema s kojima se afričko stanovništvo suočava, SIDA ili AIDS u Africi predstavlja najvažniji problem. Do kraja 2016. godine u svijetu je zabilježeno 36,7 milijuna zaraženih HIV-om. Pojedine regije i dijelovi svijeta razlikuju se po zastupljenosti oboljelih od HIV-a. Najviše zaraženih je u Africi, osobito u području južno od Sahare.

Brankica Murk i Josipa Dobrenić

1. prosinca – SVJETSKI DAN BORBE PROTIV AIDS-a
Autor: Gordana Pek, 1. 12. 2017.

Brankica Murk i Josipa Dobrenić