Petaračke buše
Autor: Gordana Pek, 11. 3. 2019.

Tradicije i legende BUŠA, oživjele su  krajem veljače i početkom ožujka u Baranjskom Petrovom Selu.

Prema legendi buše su svojom bukom i galamom tjerali Turke s ovih prostora, dok prema drugoj legendi strašne buše tjeraju zimu. Riječ je o legendi koja kaže da su momci iz sela svojim strašnim izgledom, odjeveni u ovčju bundu i licima prekrivenim drvenim maskama te bukom koju su stvarali starim zvonima opasanim oko struka, tjerali zimu s prostora Baranje.

Tradicija stara više stoljeća njeguje se i danas u Baranjskom Petrovom Selu zvanom i Petarda pa su tako i naše buše dobile naziv Petaračke buše.

I naša škola pridružila se manifestaciji obilježavanja buša, 5. ožujka 2019. Nakon kratkog prigodnog programa, održao se mimohod buša po razredima. Svi maskirani prošetali su ispred žirija i predstavili svoju masku. Žiri je imao težak zadatak, ali je uspio izabrati najuspješnije maske, koje su dobile i nagrade.

Učiteljica: Snežana Markan

Petaračke buše
Autor: Gordana Pek, 11. 3. 2019.

Učiteljica: Snežana Markan