2021-03-16 20:31:55

DAN BROJA PI - DAN KADA SE ZABAVLJAJU MATEMATIČARI

 

U područnoj školi Baranjsko Petrovo Selo smo obilježili Dan broja pi.

Učenici  8.c razreda su organizirali natjecanje u zapamćivanju decimala broja pi. U natjecanju je pobijedila učenica Tea Stolnik. Uspjela je zapamtiti 20 decimala ovog broja. Čestitamo na pobjedi!

Osim natjecanja u učionici smo na papirnoj traci ispisivali decimale broja pi, a traku smo istaknuli u učionici iznad ploče.

Istraživali smo o broju   PI  na internetu. Evo koje zanimljivosti smo pronašli:

Broj PI je iracionalan broj (to znači da ima beskonačno mnogo decimala) i nije ga moguće zapisati kao razlomak. Njegova približna i najčešće korištena vrijednost je 3.14

Arhimedova konstanta ili Ludolfov broj definira se kao odnos opsega i promjera kruga. U široj uporabi za ovaj broj se koristi naziv pi, a bilježimo ga malim grčkim slovom π. Na dan 14. ožujka obilježava se svjetski dan ovog broja.

14. ožujka svjetski je dan broja pi iz očitog razloga. U nekim zemljama najprije se piše mjesec, a potom dan, pa je  tako 3/14. Osim toga na taj je dan 1879. godine rođen  Albert Einstein , jedan od najvećih fizičara svih vremena.

Prvi koji je odlučio proslaviti dan broja pi bio je fizičar Larry Shaw, 1988. Sa svojim je kolegama promarširao kružnom dvoranom u muzeju Exploratorium u San Franciscu, nakon čega su jeli voćne torte. Kasnijih su godina jeli i pizze, a jedino što je bilo bitno pri odabiru jela jest da je porcija okruglog oblika.

Iako je poznato da pi postoji već 4000 godina i koristili su ga još Babilonci, tek je 1706. grčko slovo π odabrano kao simbol ovog broja. Učinio je to engleski matematičar William Jones.

I za kraj… Jeste li znali da su 3.14 posto mornara zapravo PI-rati?


Osnovna škola "Šećerana" Šećerana