PROGRAM MJERA
Zdravstvene zaštiteU sklopu programa mjera za zaštitu školske djece sukladno:
Školska medicina
Program cijepljenja
Učenici će se u školi cijepiti protiv sljedećih zaraznih bolesti:
6. razred: cijepljenje protiv hepatitisa B u tri navrata
7. razred: testiranje na tuberkulozu i cijepljenje nereaktora
8. razred: cijepljenje protiv difterija, tetanusa i dječje paralize.
O točnom datumu cijepljenja bit će te pravovremeno obaviješteni putem škole. Djeca na cijepljenje trebaju ponijeti cjepnu iskaznicu i medicinsku dokumentaciju o eventualnim bolestima koje liječe ili o lijekovima koje troše (npr. antibiotici, terapija za dijabetes, epilepsiju, alergiju, astmu i dr.). Liječnik će utvrditi postoji li potreba za odgodom cijepljenja.
Školska medicina
Bolesti protiv kojih se cijepimo
Bolesti protiv kojih se štiti cijepljenjem su teške zarazne bolesti koje mogu imati teške posljedice za zdravlje.
Hepatitis B je bolest jetre koju uzrokuje virus hepatitisa B. Osobe zaražene ovim virusom mogu biti nositelji virusa, bez da imaju simptome bolesti. Virus hepatitisa B prenosi se spolnim kontaktom sa zaraženom osobom, kontaktom sa zaraženom krvlju (korištene šprice, igle, tetoviranje, piercing, četkice za zube, pribor za manikiranje..), s trudnice na nerođeno dijete tijekom trudnoće i poroda. Virus se ne prenosi kihanjem, kašljanjem, ljubljenjem, dojenjem, hranom, vodom, socijalnim kontaktom. Simptomi hepatitisa B mogu biti: umor, gubitak teka, bol u zglobovima, žutilo kože i bjeloočnica, bol u trbuhu, mučnina, a bolest može postojati i bez simptoma. Osobe zaražene hepatitisom B imaju povišen rizik nastanka ciroze jetre, karcinoma jetre i smrti.
Cijepljenje protiv hepatitisa B štiti od moguće zaraze virusom. Cijepljenje se provodi u 3 doze u mišić nadlaktice. Duga doza se daje mjesec dana nakon prve, a treća doza 6 mjeseci nakon prve doze cjepiva. Tada je osoba zaštićena od infekcije.
Tuberkuloza je bolest uzrokovana bakterijom zvanom bacil tuberkuloze. Bolest zahvaća sve organe, a najčešće pluća. Simptomi bolesti su nejasni pa se bolest kasno otkriva: slabost, mršavljenje, povišena temperatura, kašalj, noćno znojenje. Tuberkuloza se širi kapljičnim putem kada zaražena osoba kašlje, kiše ili govori. Cijepljenje protiv tuberkuloze počinje u rodilištu, a u 7. razredu se provodi testiranje na tuberkulozu u kožu podlaktice i docjepljuju se ona djeca koja nemaju zaštitu od tuberkuloze u mišić nadlaktice.
Difterija je bolest koju uzrokuje bakterija, a manifestira se debelim slojem naslaga u ždrijelu. Može izazvati teškoće disanja, paralizu, zastoj srca i smrt. Prenosi se kapljičnim putem s osobe na osobu.
Tetanus je uzrokovan bakterijom koja ulazi u tijelo kroz posjekotinu ili ranu. Očituje se bolnim zatezanjem mišića, kočenjem vilice, nemogućnošću gutanja i disanja i smrću. Ne prenosi se sa osobe na osobu.
Protiv ovih dviju bolesti djeca se prvi put cijepe u dojenačkoj dobi, a u osmom razredu se docjepljuju jednom dozom cjepiva u mišić nadlaktice.
Dječja paraliza je bolest koju prenosi virus poliomijelitisa. Očituje se paralizom ruku i/ili nogu, a može uzrokovati smrt zbog paralize mišića za disanje. Prenosi se kapljičnim putem. Dijete se protiv ove bolesti prvi puta cijepi u dojenačkoj dobi, a u osmom razredu zadnji se put docjepljuje protiv ove bolesti jednom dozom cjepiva u mišić nadlaktice.
informacije
Upiti
Za sve dodatne informacije i nejasnoće možete nas kontaktirati u ambulanti Školske medicine u Domu zdravlja Beli Manastir utorkom 7-12h ili na telefon 031/705 173
Jelena Burazin, dr.med
spec. školske medicine